Wednesday, May 16, 2012

Računalne mreže (LAN, WAN, PAN, MAN)


PAN (Personal Area Network)-mreža za povezivanje uređaja (telefon, dlanovnik,…) na računalo koji obično služe jednom korisniku. Prostire se najviše unutar nekoliko metara.

LAN (Local Area Network)-računalna mreža u kojoj su računala smještena na manjim udaljenostima (unutar doma, ureda, ili blisko smještenih zgrada). Značajka lokalnih mreža je da su one najčešće u cijelosti u vlasništvu i pod upravljanjem onih koji ih koriste (osobno, vlasništvo tvrtke ili institucije), tako da je prijenos podataka putem njih za korisnike besplatan. Značajno je i da su moguće jako velike brzine prijenosa podataka (Gbps Giga bit per second).

MAN (Metropolitan Area Networks)-mreža u kojoj su računala smještena na nešto većim udaljenostima od onih u lokalnim mrežama. Najčešće pokriva područje jednog dijela ili cijelog grada. Mogu biti u vlasništvu neke organizacije ili više njih. Brzine prijenosa su obično manje nego u lokalnim mrežama.

WAN (Wide Area Network)-mreža koja se proteže preko granica grada, regije ili države. Za povezivanje se koriste usmjerivači (routeri) i javne komunikacijske veze. Značajka WAN mreža je da nisu u vlasništvu osoba ili organizacija koje ih koriste i prijenos podataka preko njih je ograničen prema brzini, količini i cijeni. Potrebno je platiti za korištenje komunikacijskih veza. U odnosu na lokalne mreže brzine su dosta ograničene.




Tvrtka Cisco Systems


Cisco Systems je vodeći proizvođač mrežnih internetskih rješenja koja se temelje na internetskom protokolu (IP) i predstavljaju osnovicu svjetske računalne mreže. Cisco nudi korisnicima rješenja za prijenos podataka, glasa i video zapisa, a primjenjiva su kako za male tako i za velike organizacije i za komunikaciju sa cijelim svijetom.

Internet i računalne mreže danas čine neophodan dio poslovanja, učenja, osobne komunikacije i zabave pri čemu Cisco rješenja osiguravaju da javne i privatne mreže funkcioniraju uz vrhunske performanse i sigurnost.


Tuesday, May 15, 2012

Intranet i Ekstranet



Intranet mreža je dizajnirana da služi interne informacijske potrebe firme,koristeći Internet pojmove i alate. To je mreža ograničena na organizaciji za internu upotrebu. To omogućuje jednostavno i jeftino pregledavanje i pretraživanje sposobnosti poduzeća. Intranet podržava komunikaciju i suradnju. Oni su često spojeni na Internet čime je firma omogućena za obavljanje e-trgovine. Korištenjem zaslona dijeljenjem i drugim group-ware alatima ,  Intranet se  može  koristiti  kako  bi  olakšao  rad u  grupama. Firme također objavljuju biltene i dostavljaju vijesti svojim poslodavcima putem svog intraneta.

Intranet  infrastruktura u organizacijama podrazumijeva i granice, ali ne nužno i one geografske granice, jer intranet se može koristiti za spajanje ureda istog poduzeća na različitim mjestima. Drugi tip infrastrukture koja povezuje intranet različitih organizacija je ekstranet. Ekstranet je infrastruktura koja omogućuje sigurnu komunikaciju među poslovnim  partnerima  preko Interneta.  On  nudi ograničen  pristup intranet sudionicima firme, kao i potrebne internacionalne organizacijske komunikacije, te korištenje Internet alata. Korištenje ekstraneta ubrzano raste zbog velike uštede u komunikaciji. Ekstranet će omogućiti inovativne aplikacije, kao što su B2B (Business to Business) poslovanje i e-trgovinu. Ekstranet je vezan i uz poboljšanu komunikaciju opskrbnog lanca.


Monday, May 14, 2012

Općenito o računalnim mrežama




Računalne mreže su skupine međusobno povezanih dva ili više računala koji dijele neke podatke. Računala se smatraju povezanim ako mogu razmijenjivati podatke. Razvojem i širokom primjenom osobnih računala, javila se mogućnost kreiranja velike količine programa i multimedijalnog sadržaja (teksta, grafike, zvučnog i video sadržaja) koje je bilo poželjno dijeliti sa drugim korisnicima računala. U vrijeme prije izgradnje računalnih mreža taj sadržaj se razmjenjivao putem prijenosnih medija za pohranu podataka (magnetske trake, diskete, CD ROM,…). Obzirom na ograničenja medija za pohranu podataka, na taj način se mogla prenijeti manja količina podatka i na manje udaljenosti. Za veće udaljenosti, bilo je potrebno medij dostaviti na odgovarajući način (pošta, kurirska služba, itd…) za što je obično trebalo i puno vremena.

Povezivanjem računala u mrežu, putem medija kojim su računala povezana (bakreni vodič, optičko vlakno, bežični prijenos), u kraćem vremenskom periodu moguće je prenijeti veću količinu podataka.
U samom početku razvoja računalnih mreža ta brzina prijenosa podataka je bila podosta ograničena (u odnosu na današnje brzine). Poruke i podaci su se mogle prenositi u tekstualnom obliku brzinom od nekoliko znakova u sekundi. Bandwidth predstavlja količinu podataka koja može proći kroz neki medij za prijenos podataka u jedinici vremena i mjeri se u bitovima u sekundi (bits per second – bps). On često predstavlja samo teorijsku vrijednost. Propusnost (throughput) predstavlja realnu vrijednost količine prenesenih podataka u jedinici vremena i često je manja odbandwidtha.

Daljnjim razvojem mreža povećana je propusnost i ostvaren je prijenos veće količine podataka i multimedijalnog sadržaja. Najprije na manje udaljenosti unutar lokalnih mreža (LAN – Local Area Network), a potom i na veće udaljenosti (WAN – Wide Area Network). Računale mreže se mogu podijeliti nekoliko vrsta, a to su. PAN, LAN, MAN, WAN.

Dobro došli


     Cijenjeni posjetitelji, dobro došli na blog, kojemu je osnovna svrha upoznati i dati informacije uz sve popularnije i potrebnije računalne mrežne tehnologije. Važnost IT tehnologija danas sve više dolazi do izražaja  kako u međuljudskim, tako i poslovnim odnosima. Ovim blogom nastojati  ću objasniti što su to općenito računalne mreže, i sve ostalo vezano uz njih.